Islandia, Litwa, Rumunia, Gruzja, Madera, Estonia – to tylko kilka miejsc, do których osoby zaszczepione lub ozdrowieńcy mogą podróżować bez żadnych obostrzeń.
Sprawdzamy, gdzie zaświadczenie o szczepieniu lub pozytywny wynik testu sprzed kilku tygodni czy miesięcy są znaczącym ułatwieniem.
Wiele krajów już od kilku miesięcy zapowiadało, że gdy tylko pojawi się szczepionka na koronawirusa, to osoby zaszczepione będą mogły wjechać do nich z pominięciem kwarantanny, testów czy innych zasad, które dotyczą obcokrajowców. Chwilę później część państw zaczęło deklarować podobny ruch także dla tzw. ozdrowieńców, czyli osób, które przechorowały już COVID-19. I choć na początku były to głównie deklaracje, z czasem zaczęły pojawiać się oficjalne informacje i przepisy, a lista takich miejsc rośnie z tygodnia na tydzień.
Postanowiliśmy więc zebrać w jednym miejscu te, w których udało nam się znaleźć odpowiednią informację. Poniżej znajdziecie osobną listę dla osób zaszczepionych i osobną dla ozdrowieńców. Przy każdym kraju znajdziecie również link do potwierdzenia tej informacji na stronach rządowych lub w innym wiarygodnym źródle.
Osoby zaszczepione:
Islandia – szczegółowe zasady i akceptowane preparaty znajdziecie na stronie islandzkiego ministerstwa zdrowia.
Słowenia – w różnym czasie od szczepienia w zależności od preparatu. Szczegóły na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Madera – po upływie „okresu aktywacji układu odpornościowego”. Szczegółowe informacje na stronie Visit Madera.
Chorwacja – po upływie dwóch tygodni od pełnego cyklu szczepień. Informację potwierdza Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Rumunia – po minimum 10 dniach od drugiej dawki szczepionki (lub jedna w przypadku Johnson&Johnson). Informację potwierdza Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Aktualizacja: od 21 maja Rumunia zniosła testy dla wszystkich podróżnych z Polski.
Bułgaria – po upływie 14 dni od pełnego cyklu szczepień. Informację potwierdza Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Gruzja – udokumentowane dwie dawki szczepionki (lub jedna w przypadku Johnson&Johnson). Informację potwierdza Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Ekwador – po pełnym cyklu szczepień. Informację znajdziecie w ogłoszeniu ekwadorskiego rządu.
Litwa – wymagany cały cykl szczepień. Informację potwierdza Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Tunezja – wymagany cały cykl szczepień. Informację potwierdza Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Estonia – szczegółowe informacje na stronie estońskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Czarnogóra – po przyjęciu pełnego cyklu szczepienia. Informację potwierdza Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Gwatemala – dwa tygodnie od ostatniej dawki szczepionki. Szczegóły na stronie gwatemalskiego rządu.
Mołdawia – informację potwierdza Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Bahamy – osoby, które zakończyły pełny cykl szczepienia. Informację znajdziecie na oficjalnej stronie Bahamów.
Cypr – już od 10 maja, osoby po pełnym szczepieniu będą mogły wjechać na Cypr bez okazywania testu i przechodzenia kwarantanny. Informację na ten temat znajdziecie na cypryjskiej stronie rządowej (za kilka dni lista krajów zostanie wydłużona do 65 państw).
Belize – dwa tygodnie od zakończenia pełnego cyklu szczepienia. Więcej informacji na stronie belizeńskiej organizacji turystycznej.
Grecja – po upływie dwóch tygodni od przyjęcia dwóch dawek szczepionki (lub jednej w przypadku Johnson&Johnson). Informację potwierdza Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Niemcy – po upływie dwóch tygodni od pełnego cyklu szczepienia. Informację potwierdza Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Polska – osoby zaszczepione są zwolnione z kwarantanny i testu po przyjeździe lub powrocie do Polski. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego i w Dzienniku Ustaw.
Ozdrowieńcy, czyli osoby, które przechorowały koronawirusa:
Węgry – Tu wjechać mogą osoby, które są w stanie udowodnić, że przeszły koronawirusa w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Informację na ten temat znajdziecie na stronie węgierskiej policji.
Rumunia – Warunkiem jest przebycie koronawirusa nie dalej niż 90 dni przed podróżą. Akceptowany jest zarówno pozytywny wynik testu antygenowego lub PCR z przeszłości jak i testy typu IgG potwierdzające obecność przeciwciał. Szczegóły znajdziecie na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Aktualizacja: od 21 maja Rumunia zniosła testy dla wszystkich podróżnych z Polski.
Bułgaria – Na podstawie pozytywnego wyniku testu z okresu od 15 do 180 dni przed podróżą. Szczegóły znajdziecie na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Słowenia – Za ozdrowieńców uznaje się tutaj osoby, które mogą przedstawić pozytywny wynik testu na COVID-19, sprzed przynajmniej trzech tygodni, ale nie starsze niż 6 miesięcy. Akceptowane są jedynie testy HAGT i PCR. Zamiennie może to być również zaświadczenie lekarskie. Informację potwierdza polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Estonia – Bardzo podobna sytuacja jest w Estonii. Tutaj ozdrowieńcy mogą wjechać bez obostrzeń pod warunkiem, że od choroby również nie minęło więcej niż sześć miesięcy. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie estońskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Islandia – Jeśli chodzi o wjazd ozdrowieńców na Islandię, to ci muszą mieć pozytywny wynik testu sprzed przynajmniej 14 dni. Nie dotyczy to szybkich testów antygenowych. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie tamtejszego Ministerstwa Zdrowia.
Czechy – Do naszych południowych sąsiadów, ozdrowieńcy mogą podróżować pod warunkiem, że przechorowali koronawirusa nie dalej niż 90 dni temu. Informację potwierdza polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Dania – Kolejnym krajem na liście jest Dania. Tutaj warunkiem jest uzyskanie pozytywnego testu na koronawirusa w ciągu ostatnich 12 tygodni. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Litwa – Przechorowanie COVID-19 powinno mieć miejsce nie wcześniej niż 90 dni przed przyjazdem. Musi być również potwierdzone pozytywnym testem PCR. Szczegóły na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Madera i Azory – Zarówno w przypadku przyjazdu na Maderę jak i na Azory osoby, które przechorowały COVID-19 nie dalej niż 90 dni przed podróżą, są zwolnione z obostrzeń. W przypadku Azorów informują o tym m.in. Azores Airlines i TAP Portugal, a w przypadku Madery strona organizacji turystycznej Visit Portugal.
Chorwacja – W przypadku przebycia choroby najdalej 6 miesięcy przed przyjazdem do Chorwacji, jednak nie wcześniej niż 11 dni od „ozdrowienia”. Informacje na ten temat znajdziecie na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Gwatemala – Trzy miesiące od przechorowania koronawirusa. Szczegóły znajdziecie na rządowej stronie Gwatemali.
Niemcy – Ze zwolnienia można korzystać w okresie 28 dni po pozytywnym teście do 6 miesięcy. Podczas rejestracji wjazdu na stronie www.einreiseanmeldung.de prześlij do urzędu ds. zdrowia odpowiednie zaświadczenie. Informację potwierdza Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Grecja – W przypadku przebycia choroby najdalej 9 miesięcy przed przyjazdem do Chorwacji, Informacje na ten temat znajdziecie na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Polska – Od kilku tygodni także do Polski bez kwarantanny mogą wjechać osoby, które przechorowały COVID-19. Jednak nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy RP. Informację na ten temat znajdziecie w Dzienniku Ustaw.
Zapowiedzi i kraje, które zniosły tylko część obostrzeń
Najbardziej zagmatwana sytuacja dotyczy Słowacji. Z jednej strony ambasada w Bratysławie informuje jasno, że osoby, które przyjęły dwie dawki szczepionki na COVID-19 są zwolnione z kwarantanny.
– Zwolnione z obostrzeń są: osoby zaszczepione przeciw COVID-19 również drugą dawką szczepionki, przy czym od drugiego szczepienia minęło co najmniej 14 dni, pod warunkiem okazania przez nich podczas przekraczania granicy dokumentu potwierdzającego ten fakt – informuje ambasada.
Ale nie cieszcie się przedwcześnie. Dalej w zasadach podkreśla się jednak, że muszą one spełnić konkretne wymogi, tj: przedstawić zaświadczenie o szczepieniu, wypełnić formularz wjazdowy oraz okazać negatywny wynik testu na koronawirusa – w przypadku PCR nie starszy niż 72 h, w przypadku testu antygenowego nie starszy niż 48 godzin. Czwartym, ostatnim warunkiem jest… 14-dniowa kwarantanna w warunkach domowych. Brzmi absurdalnie? Trochę tak.
Na szczęście ambasada podkreśla, że możemy zostać zwolnieni z kwarantanny, jeśli przedstawimy również negatywny wynik testu PCR. Czyli osoby zaszczepione nie podlegają obostrzeniom dot. kwarantanny, ale warunkiem jej uniknięcia i tak jest test. Można więc zapytać, czym w takim razie różnią się osoby zaszczepione od tych niezaszczepionych? Ci drudzy nie mają opcji zwolnienia z kwarantanny – nawet po uzyskaniu negatywnego wyniku testu. Mogą ją jednak skrócić, ale nie wcześniej niż w 8. dniu.
I choć brzmi to bardzo skomplikowanie, to w rzeczywistości najsensowniejszą opcją dla osób zaszczepionych jest zrobienie testu PCR przed przyjazdem. Spełnią w ten sposób zarówno pierwszy warunek, jak i ten konieczny do ostatecznego zwolnienia z kwarantanny. Trudno to jednak nazwać brakiem obostrzeń.
Co ciekawe, na liście krajów wpuszczających ozdrowieńców przez jakiś czas znajdowała się również Norwegia – i to mimo, że pod koniec stycznia całkowicie zamknęła się na obcokrajowców. Niedawno jednak wycofała się z tej decyzji i teraz oficjalnie informuje, że przechorowanie koronawirusa nie zwalnia z żadnych zasad wjazdowych.
Ciągle nie brakuje też krajów, które mimo zniesienia części obostrzeń dla zaszczepionych, wciąż oczekują od nich negatywnych wyników testu czy choćby krótkiej kwarantanny. Tak jest np. w przypadku Brytyjskich Wysp Dziewiczych, Nepalu, Grenady, Anguilli czy Barbadosu. Ale na pełną swobodę wjazdową trzeba jeszcze poczekać.
Nie można też zapominać o krajach, które obiecują, że już lada moment osoby zaszczepione (a czasem i ozdrowieńcy) będą mieli łatwiej. Wśród tych, które deklarują poluzowanie obostrzeń dla takich osób są m.in. Francja, Izrael, Singapur czy Hiszpania. Wciąż jednak czekamy na oficjalne rozporządzenie, które wprowadzi te słowa w życie.Autor: Aneta Zając
Artykuł portalu Fly4free
Cały artykuł poniżej w linku: