Dla magazynu Mice Poland – Olga Krzemińska-Zasadzka o eventach w obiektach historycznych.
Dla magazynu Mice Poland – Olga Krzemińska-Zasadzka o eventach w obiektach historycznych.
1. W Polsce coraz więcej obiektów historycznych, takich jak pałace i zamki, adaptowanych jest na hotele z bogatą ofertą skierowaną do branży MICE. Czym to jest spowodowane? Czy można po-wiedzieć, że istnieje moda na organizację eventów, spotkań czy też konferencji w takich obiektach? Czy takie obiekty są popularne, czy zainteresowanie nim wzrasta?
Jak policzono, w Polsce mamy aż 500 zamków i ok. 2000 pałaców. To nasz skarb narodowy, z które-go możemy być dumni. Przez ostatnie dziesięciolecia wiele z nich niszczało i popadało w ruinę. Dziś, odrestaurowane znów cieszą oko i są wspaniałym miejscem wypoczynku, a także organizacji nie-zwykłych wydarzeń. Pamiętam jak 10 lat temu marzyłam o tym, aby planowany dla klienta, event motoryzacyjny zorganizować w takim właśnie obiekcie. Dawne pałace i zamki mają swój niepowta-rzalny styl, klimat i historię, a wszystko to dodaje naszemu wydarzeniu niesamowitego charakteru, a tego przecież poszukują nasi klienci.
2. Czym obiekty historyczne wyróżniają się na tle innych, jaką mają wartość dodaną?
To, co wyróżnia tego typu obiekty, to panujący tam klimat, który da się poczuć od przysłowiowego progu. Zazwyczaj obiekty odrestaurowane są z ogromną starannością i zachowaniem epokowych detali. To nadaje im naprawdę niesamowity charakter, jakbyśmy w ciągu ułamka sekundy przenieśli się w czasie. Historię łączy się z nowoczesnością, mamy więc urocze pałacyki, a w nich nowoczesne centra SPA, wspaniałą kuchnię, obsługę na najwyższym poziomie i moc atrakcji czekających na go-ści. Kolejną wartością dodaną jest lokalizacja. Dawne obiekty pałacowe posiadają zazwyczaj ogrom-ne przyległe tereny parkowe, leśne, stawy czy jeziora. To wszystko oddalone od miast i zabudo-wań, powoduje, że za hotelową bramą czeka na nas wszechogarniająca cisza i spokój. To idealne miejsca na wypoczynek, tym bardziej, że większość z obiektów można wynająć na wyłączność. Je-steśmy tam sami wraz z naszymi gośćmi, co daje nam dodatkowy komfort.
3. Dla jakich grupy najczęściej organizowane są eventy w obiektach historycznych, czy często zda-rzają się zagraniczne firm, które są zainteresowane spotkaniem w takim obiekcie?
W takim obiekcie odnajdzie się każda grupa. Sprawdzają się one jako miejsca do organizacji wy-stawnych gal i bali, jak również szkoleń, konferencji czy eventów sporotowo-motoryzacyjnych. Chętnie sięgamy po nie zarówno dla gości z Polski, jak i zagranicy. Dla tych drugich to wspaniała oka-zja obcowania z naszą kulturą, możliwość poznania architektury, a niejednokrotnie także obyczajów i kuchni dawnej Polski.
4. Jakie eventy najlepiej sprawdzają się w obiektach historycznych? Czy zamki i pałace to miejsca, które idealnie nadają się jedynie na imprezy z historią w tle, czy także świetnie sprawdzają się tu wydarzenia o współczesnej tematyce?
Od lat obserwuję swego rodzaju modę na łączenie tradycji z nowoczesnością. I tak też z powodze-niem realizujemy wydarzenia w obiektach pałacowo – zamkowych. Na zamkach wyświetlamy map-pingi czy robimy pokazy laserowe. Sięgamy po wszelkie nowoczesne formy prezentacji, które mogą zachwycić klienta. Wystawne pałacowe sale aranżujemy przy wykorzystaniu nowoczesnych techno-logii, oświetlenia. Organizujemy wirtualne muzea. W takich przestrzeniach możemy zrealizować każde wydarzenie, ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia:)
5. Z jakimi ograniczeniami organizacyjnymi trzeba się liczyć podczas realizacji wydarzenia w obiekcie historycznym?
Na pewno musimy wiedzieć co nam wolno – czy możemy coś podwiesić, na ile możemy ingerować w konstrukcję. To wszystko pytania do menedżera zarządzającego danym obiektem. Koniecznie trzeba na samym początku przedstawić mu naszą koncepcję, sprawdzić obiekt pod kątem naszych pomysłów i możliwości. Jak wszędzie musimy też dopasować obiekt do grupy docelowej pod względem ilości osób, potrzeb eventowych, możliwości obsługi i wyżywienia naszej grupy, w spo-sób jaki sobie zaplanowaliśmy.