Specjalnie dla „Gazety Bankowej” w rozmowie z Panią Grażyną Kuryłło – Olga Krzemińska – Zasadzka z Agencji POWER opowiada o zimowej formie integracji i odpowiada na pytania z nią związane.
Co co to są brombole?
Brombole to gra pod wieloma względami podobna do hokeja na lodzie. Z tym, że jest to gra zdecydowanie łatwiejsza i przyjemniejsza, przez co jest świetnym wyborem w kontekście zajęć integracyjnych. Uczestnicy gry w brombole nie używają łyżew (grają w obuwiu), zamiast standardowych kijów znanych nam z hokeja, używają czegoś co przypomina długie „łapki”, a do gry zamiast krążka używają piłeczki. Zespół gry w brombole liczy 6 osób, a w jego skład wchodzi: bramkarz i pięciu graczy w polu: dwóch obrońców i trzech napastników: lewoskrzydłowy, środkowy i prawoskrzydłowy. Zawodnicy nie używają również ochraniaczy, w czasie gry chroni ich jedynie kask. To sugeruje, że gra jest mniej kontaktowa niż hokej. Poza tym zasady obu gier są bardzo podobne: jest lodowe boisko, sędziowie, punktacja i sportowa rywalizacja.
Gdzie organizujecie wyprawy na bojerach. Czy każdy może z tego skorzystać, czy trzeba mieć jakieś umiejętności? Czy to dobry pomysł na urozmaicenie na przykład firmowej imprezy integracyjnej? A może jednak kojarzy się z ekstremalnym przeżyciem i wciąż niewielu „śmiałków” z tego korzysta.
Bojery można zorganizować właściwie wszędzie tam, gdzie znajdują się duże akweny wodne skute lodem. Czyli w naszych warunkach, jeśli chodzi o ich organizację, w grę wchodzi zima. Jeśli chodzi o lokalizację najczęściej organizujemy je na mazurskich jeziorach lub na Zalewie Zegrzyńskim (w okolicach Warszawy). Bojery popularne są także w czasie zagranicznych wyjazdów motywacyjnych, m.in. do Szwecji, Austrii, Estonii czy USA.To zdecydowanie atrakcja dla wszystkich. Aby rozpocząć przygodę z bojerami wystarczy szybkie szkolenie, które uczestnicy przechodzą już na miejscu atrakcji. Od 2006 roku do korzystania z bojerów nie jest wymagany patent żeglarski, co bardzo ułatwiło korzystanie z nich w czasie integracji. Nie da się jednak ukryć, że osoby, którym żeglowanie nie jest obce łatwiej opanowują zasady posługiwania się bojerem, gdyż łatwiej im poradzić sobie z informacjami dotyczącymi pracy żagli, kierunku wiatru, itd. W Polsce najpopularniejsze klasy bojerów to DN oraz Monotyp XV. Modele DN mają bardzo lekką konstrukcję, dzięki czemu można je przewieźć na dowolny akwen pokryty lodem. Aby nadać wyjazdowi jeszcze ciekawszy charakter, zazwyczaj bojery są tylko jedną z zimowych atrakcji, którą wplatamy w scenariusz, np. gry terenowej, podczas której uczestnicy przy wykorzystaniu bojera muszą dotrzeć do wyznaczonego miejsca lub przewieźć jakiś ładunek z miejsca na miejsce, jak to robiono niegdyś. Z każdym rokiem bojery stają się coraz bardziej dostępne i popularne, z każdym rokiem wzrasta również liczba zimowych atrakcji, a tym samym spotkań integracyjnych, które przy ich pomocy realizujemy.
Czy zdarzają się jakieś zabawne sytuacje podczas np. budowania igloo – na przykład w ogóle nie wychodzi budowla, albo topnieje, bo jest za ciepło?
Budowa igloo jest świetną rozrywką, jednakże, aby je zbudować musimy działać w bardzo konkretnych warunkach pogodowych, inaczej albo go nie zbudujemy z braku śniegu, śnieg nam się nie będzie kleił lub nasza konstrukcja po prostu się roztopi. Do budowy igloo idealnie jeśli temperatura wynosi minimum -5 stopni, spadł świeży śnieg, który się lepi i łatwo można z niego uformować konstrukcję. Zdecydowanie najlepiej łączyć budowę igloo z pobytem w górach, gdyż tam mamy największą szansę na dużą ilość śniegu i niską temperaturę w dłuższym okresie czasu. Najfajniej wychodzą budowle robione z prostych elementów, np. z tzw. śnieżnej cegły, którą wycinamy ze śniegu, a następnie tworzymy z niej konstrukcję. Zawsze w czasie budowy wyzwala się duża ilość pozytywnej energii. Ciekawie wychodzą rywalizacje, tj. dzielimy uczestników na grupy, a ich zadaniem jest np. zbudowanie igloo w najkrótszym czasie, najciekawszego lub największego. Uczestnikom można także zaproponować dodatkowe elementy do dekorowania budowli – kolorowe spray-e, deski, rurki, kolorowe światełka – wtedy powstają prawdziwe śnieżne arcydzieła.
źródło: Gazeta Bankowa