O trendach w wyjazdach incentive travel dla miesięcznika FOCUS – Olga Krzemińska-Zasadzka
1. Jak dużym zainteresowaniem cieszą się w Polsce oferty typu incentive travel?
Dostrzegam coraz większa rolę eventów i wyjazdów incentive wśród nie tylko korporacji ale i małych i średnich przedsiębiorstw. Klienci są coraz bardziej świadomi jakim narzędziem marketingowym są takie wyjazdy, a także co powinni robić by integrować i ulepszać swój zespół, a także dbać o swoich Klientów. Nasze oferty tworzymy tak by Klientom i dużym i małym uświadomić jakie są zalety i rezultaty programu przez nas zaproponowanego, jakie cele osiągnął przez wybór danej atrakcji czy wyjazdu dla pracowników, a także dla Kluczowych Klientów.
Staramy się także łączyć wydarzenie z jakimś motywem szkoleniowym by wzmocnić jego siłę i korzyści dla pracodawców i uczestników. W rozmowie telefonicznej i czy spotkaniu z Klientem bardzo dokładnie briefujemy go by wydobyć jego potrzeby i dopracować program specjalnie dla niego.
Systemy motywacyjne są coraz częściej doceniane w naszym kraju, a pracodawcy są zgodni, iż poczynione inwestycje przekładają się bezpośrednio na pozytywną atmosferę w pracy, wzrost zaangażowania i efektywności pracowników oraz Klientów, zwiększenie sprzedaży i wiele innych. Dodatkowe świadczenia ze strony pracodawców powinny stanowić źródło satysfakcji, nie tylko w kwestiach finansowych, ale także w zakresie rozwoju indywidualnego, który coraz częściej decyduje o zaangażowaniu osób zatrudnionych oraz postrzeganiu przez nich pracodawców. Poza ciekawą ofertą, istotnym aspektem jest także możliwość samodzielnego wyboru zakresu świadczeń, z których pracownik chce skorzystać. Taki wariant dodatkowych form gratyfikacji nie tylko wpływa pozytywnie na samopoczucie osób zatrudnionych, ale również na ich relacje z przełożonymi.
2. Kto najczęściej się na nie decyduje?
Jak mawiał Napoleon Hill: Wygrywa tylko ten, kto ma jasno określony cel i nieodparte pragnienie, aby go osiągnąć. W dzisiejszych czasach firmy, świadome tego iż muszą zatrzymać u siebie najlepszych pracowników czy klientów, nieustannie poszukują sposobów na podniesienie efektywności sprzedaży, zwiększenie zaangażowania pracowników i zadowolenia klientów. Na czoło świadczeń, które z powodzeniem odpowiadają na wszystkie w/w potrzeby wysuwają się wyjazdy incentive. Podróże motywacyjne łączące w sobie program turystyczny z zadaniami organizowanymi w niecodziennych miejscach i okolicznościach to zdecydowanie dobra inwestycja, a wrażenia i wspomnienia pozostające po wyjeździe niejednokrotnie okazują się bardziej skuteczne niż nagrody finansowe czy rzeczowe. W przypadku wyjazdów organizowanych dla pracowników incentive to nie tylko skuteczna forma motywowania przez zabawę i wypoczynek, ale również doskonały czas na usprawnienie komunikacji w firmie. Podczas wspólnego wyjazdu relacje, a co za tym idzie komunikacja są swobodniejsze, dlatego zdecydowanie warto wykorzystać ten moment na szczere rozmowy. Dobrze zorganizowany incentive to już zaczątek sprzedaży na następny sezon, a pracownik zadowolony z wyjazdu zyskuje na efektywności. Jak zorganizować wyjazd, który przyniesie nam finansową korzyść? Przede wszystkim ważne jest, aby był on spójny ze strategią firmy i miał bardzo jasno i konkretnie określony cel.
Obliczając koszty tego rodzaju imprez, a także dochód po podwyższeniu morali swoich zatrudnionych, wyliczenie wychodzi na plus. W większości sytuacji koszt imprezy czy wyjazdu pracowników oraz Klientów nie jest wyrzucaniem pieniędzy w błoto, a szybko zwracającą się inwestycją. Zamiast więc inwestować w nowy sprzęt firmowy, szybkie pojazdy służbowe, komputery, warto w wydatkach rozważyć inwestycję w kapitał ludzki.
Człowiek niezaprzeczalnie jest ważnym kołem napędowym w firmie. Żaden nawet najszybszy super komputer go nie wyręczy. Można by zabawnie stwierdzić, że sprzęt nie odczuwa potrzeby motywowania. Pozornie się wydaje na korzyść, ale taki sprzęt się szybciej starzeje niż żywa istota. O ile wysłużony hardware należy wymienić na nowy, o tyle koszt zmiany personelu czy pozyskanie nowego Klienta jest dużo większy, choćby ze względu na koszty szkoleń i konieczność organizowania specjalnych kursów. Lepiej w takim przypadku kierować część budżetu w morale kapitału ludzkiego w postaci imprez integracyjnych, czy wyjazdów motywacyjnych zamiast w kółko eksperymentować ze zwolnieniami i poszukiwaniem nowych Klientów.
3. Jakie w tym zakresie najciekawsze oferty można spotkać na świecie? Państwo najlepiej znają branżę…
Jazda pełna wrażeń na lazurowym wybrzeżu, udział w pokazowych regatach Volvo Ocena Race, rafting, canioning czy hydrospeed w Słowenii, nurkowanie z rekinami, loty balonowe, wyścigi na torach samochodowych to tylko niektóre z naszych propozycji na wyjazdy motywacyjne dla pracowników i klientów.
Każdego roku nasi doświadczeni event/incentive managerowie odwiedzają coraz to nowe destynacje, szukając inspiracji i pomysłów na wyjazdy motywacyjne dla waszych pracowników i klientów. Praca jest naszą pasją dlatego przygotowując oferty, nie opieramy się na szablonach, każdy event motywacyjny przygotowujemy specjalnie dla Was, od A do Z zgodnie z waszymi założeniami i potrzebami.
W zależności od potrzeb i charakteru grupy organizujemy wyjazdy na szkolenia, konferencje, jako nagrody w konkursach i promocjach konsumenckich oraz wyjazdy będące formą gratyfikacji za osiągnięte wyniki finansowe. Wskażcie nam Wasz cel i wymarzony kierunek, a my przedstawimy Wam jedyny i niepowtarzalny program na wyjazd motywacyjny, który zachwyci waszych pracowników czy klientów.
Kombinacja sportu z umacnianiem więzi pomiędzy członkami firmy daje przyjazne relacje zarówno w obrębie danego działu firmy, jak i w stosunku do kontrahentów. Nie od dziś wiadomo, że im personel bardziej lubi swoją pracę, tym osiąga ją bardziej efektownie i z lepszym szacunkiem dla szefa oraz przedmiotu wykonywanej pracy.
Istotną cechą jest pełny luz i wolność zachowań. Warte uwagi jest też, aby osoby podczas tych kilku dni pobytu na wyjeździe nie poruszali zagadnień związanych z pracą. Niech ten czas spożytkują w stu procentach na labę i grupową zabawę w odpowiednio dobranym kręgu i miejscu. Na poruszanie wątków kwestii służbowych będzie okazja dopiero po powrocie z wyjazdu. Efektem także może być zwiększona zdolność pracy po powrocie z takich wyjazdów.